قانون برای همه، همه برای قانون

تورم خودرو 60 درصد، حقوق 25درصد!

نویسنده :سرود پیروزی
تاریخ:چهارشنبه 11 اردیبهشت 1392-14:17

گروه اقتصادی: روز گذشته، قیمت 4 نوع خودروی پرتیراژ داخلی اعلام شد. مبنای کلی قیمت گذاری جدید نیز این بود که بر قیمت پایه قبلی، مبلغی معادل نرخ تورم بخشی خودرو را اضافه کنند.

بر اساس اعلام بانک مرکزی، تورم این بخش، بسته به نوع خودرو، از 50 تا 60 درصد اعلام شده و به همین میزان نیز بر قیمت خودرو افزوده شده است!

مثلاً پراید 131، با نرخ تورم 50 درصدی، به 14 میلیون و 300 هزار تومان رسیده و پژو 405، با 60 درصد تورم، 20 میلیون و 400 هزار تومان قیمت گذاری شده است.این البته در کلیت، فرمول درستی است، چون توازن قیمتها را در بطن خود دارد. با این حال، دو نکته در این باره قابل توجه است:

1 - چگونه است که وقتی نوبت به قیمت گذاری خودروها می‌رسد، نرخ تورم، 50 تا 60 درصد اعلام می‌شود، ولی در تبلیغات رسانه ای و برای عموم مردم، آن را 30 درصد اعلام می‌کنند؟

شاید گفته شود که آنچه درباره خودرو بوده، تورم بخشی و مربوط به خودرو است و این 30 درصد، تورم عمومی ناظر به مجموعه ای از کالاها و خدمات است.این سخن درستی است، اما واقعاً آیا مردم که هر روز، در بازار با قیمتهای مختلف، از نان و پنیر گرفته تا میوه و لباس و دارو و مسکن و ... سر و کار دارند ، می‌پذیرند که با یک تورم 30 درصدی طرف هستند؟ واقعاً قیمت کدام کالا به افزایش 30 درصدی بسنده کرده است؟


http://www.enekas.info/img//2013/01/107.jpgخودرو، یک محصول منفرد نیست بلکه یک محصول بین بخشی است که اقلام متعددی مانند فلزات، برق، الکترونیک، شیشه، پلاستیک، مواد شیمیایی و نیز نیروی کار را در بر می‌گیرد و در واقع، نموداری از یک مجموعه وسیع اقتصادی و فراتر از یک یا چند کارخانه خاص است و لذا وقتی از تورم آن صحبت می‌شود، از تورم صدها کالا و خدمات مرتبط با آن و با اندکی اغماض، از تورم کلی جامعه سخن گفته می‌شود.

2 - چگونه است که
وقتی می‌خواهند قیمت خودرو را تعیین کنند، سراغ تورم می‌روند و می‌گویند چون تورم این بخش، فلان قدر افزایش داشته، باید قیمت خودرو هم به همان اندازه بالا برود و در این راه، حتی از ریال آخر نیز نمی گذرند

(سمند ال ایکس 208693773 ریال و پراید 131 143574546 ریال قیمت گذاری شده اند)

اما وقتی نوبت به حقوق کارمندان دولت می‌رسد، از این خبرها نیست و درصد افزایش حقوق، حتی به اندازه تورمی که خودشان هم اعلام می‌کنند صورت نمی‌گیرد؟ تابناک در این باره می‌نویسد، آیا اگر کارمندان ضرر کنند و قدرت خریدشان پایین بیاید، مشکلی نیست؟ این سیاست یک بام و دو هوا تا کجا باید ادامه پیدا کند؟نوع مطلب : اقتصادی 

چهارشنبه 11 اردیبهشت 1392 22:49
خدا خیرت دهد از جمع بیخبری
حقوق را کم نکنند افزایش پیشکش
یکی از دوستان گفت پارسال تا دم انتخابات حقوق ها را حسابی بالا بردن یکماه پس انتخابات هرچی داده بودند از اول سال یکجا کم کردند
آخرین خبر مربوط به امسال را هم گفت دیوان محاسبات یه افزایشی رو از سال ۸۸ غیر قانونی اعلام کرده قرار است یکجا کمش کنند بنده خدا خدا خدا میکرد بخاطر انتخابات هم که شده کم نکنند میگفت یه مرتبه سه ماه بی حقوق میشود
پاسخ سرود پیروزی : توی اخبار هم اومده این غیرقانونی بودن بخشی از افزایش 88؟ و ... ؟
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic